Dostępność w Polsce leczenia celowanego nowotworów.
Leczenie celowane, ukierunkowane molekularnie można aktualnie uznać za najskuteczniejszą formę terapii pacjentów onkologicznych. Nie uzyskało ono jednak powszechnego finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia (Grzanka D., 2015). Medycyna personalizowana to stosunkowo młode podejście, więc wdrożenie jego pełnego finansowania przez NFZ wymaga czasu. Niestety, funkcjonuje przekonanie, iż całościowe badania genetyczne są bardzo drogie. Leczenie celowane zmniejsza ryzyko działań niepożądanych i powikłań, dzięki czemu pacjenci rzadziej trafiają do szpitala. To obniża pośrednie koszty terapii. Medycyna personalizowana ogranicza także wydatki bezpośrednie. Lekarze stosują jedynie te leki, które działają na konkretny typ nowotworu i są dopasowane do profilu genetycznego pacjenta. Nie muszą dobierać terapii metodą prób i błędów. (Grzanka D., 2015).

Finansowanie i dostępność badań genetycznych nie jest jedynym problemem dla polskich pacjentów onkologicznych. Nawet jeżeli osoba chora przeprowadzi badania molekularne i zostanie u niej wykryta konkretna mutacja, nie oznacza to, że zostanie wdrożone bezpłatne leczenie substancją oddziaływająca na jej typ nowotworu. Niestety, według stanu na dzisiaj (10.2016) w ramach terapii celowanych, nie istnieje leczenie dostępne bez żadnych ograniczeń. Większość nowoczesnych leków z tej grupy jest refundowana, ale pod pewnymi warunkami określonymi we wskazaniach do objęcia refundacją. W ten sposób, często zdarza się, że pacjent, któremu lek może potencjalnie pomóc nie kwalifikuje się do otrzymania go bezpłatnie. Dodatkowo niektóre leki nie są refundowane wcale.
Jeśli lek nie podlega refundacji w Polsce, placówki publiczne nie mogą go zastosować w leczeniu pacjenta w ramach kontraktu z NFZ. Warto pamiętać jednak, że sytuacja refundacyjna dynamicznie się zmienia, a NFZ z czasem obejmuje refundacją nowe leki.