Rak trzonu macicy

Rak trzonu macicy, inaczej rak endometrium, jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z wewnętrznej warstwy wyściełającej jamę macicy (błony śluzowej lub tzw. endometrium).

Występuje on przeważnie u kobiet pomiędzy 55 a 70 rokiem życia i jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym żeńskich narządów płciowych. W Polsce częstość występowania raka trzonu macicy szacuje się na około 7,1%.

/

Wyróżnia się dwa typy raka trzonu macicy:

  • Typ I – histologicznie rak endometrioidalny; częstszy (80-90% wszystkich rozpoznań); występuje w wieku okołomenopauzalnym i rozwija się na podłożu rozrostu endometrium; związany jest ze stymulacją hormonalną; rokuje dobrze.
  • Typ II – histologicznie rak surowiczy, jasnokomórkowy lub inny rzadki podtyp; rzadszy; częściej u kobiet po menopauzie; brak związku ze stymulacją hormonalną; gorzej rokujący.




Raki endometrium typu I są poprzedzone stanem przednowotworowym jakim jest patologiczny rozrost (hiperplazja) błony śluzowej macicy, zazwyczaj indukowany nieprawidłową stymulacją hormonalną. Na ogół nowotwory te wykazują silną ekspresję receptorów estrogenowych (ER) i progesteronowych (PgR) na swoich komórkach.

Przeciwnie raki endometrium typu II są przeważnie ER i PgR negatywne lub wykazują bardzo niską ich ekspresję. Ponieważ częściej rozprzestrzeniają się poza macicę, lekarze zwykle stosują bardziej agresywne schematy leczenia.

Występowanie receptorów ER i PgR na komórkach nowotworowych raka endometrium można oznaczyć laboratoryjnie. Ma to istotne znaczenie dla dalszych decyzji leczniczych. Zapytaj swojego lekarza czy w Twoim przypadku zasadne jest to badanie.

Możliwe cele leczenia

Cel leczenia Nazwa nieprawidłowego elementu komórki Twojego raka, który wpływa na rozwój choroby nowotworowej.
Badania Nazwa badania, które powinno zostać wykonane w celu określenia czy w komórkach Twojego raka występuje mutacja wpływająca na rozwój choroby nowotworowej.
Leczenie Nazwa nieprawidłowego elementu komórki Twojego raka, który wpływa na rozwój choroby nowotworowej.
HER2
Nadekspresja HER2 Nazwa badania, które powinno zostać wykonane w celu określenia czy w komórkach Twojego raka występuje nadekspresja receptora HER2 lub amplifikacja genu HER2.
trastuzumab
Cel leczenia Nazwa nieprawidłowego elementu komórki Twojego raka, który wpływa na rozwój choroby nowotworowej.
Badania Nazwa badania, które powinno zostać wykonane w celu określenia czy w komórkach Twojego raka występuje mutacja wpływająca na rozwój choroby nowotworowej.
Leczenie Nazwa nieprawidłowego elementu komórki Twojego raka, który wpływa na rozwój choroby nowotworowej.
Geny MLH1, PMS2, MSH2, MSH6
Mutacje w genach naprawy DNA (dMMR) Nazwa badania, które powinno zostać wykonane w celu określenia czy w komórkach Twojego raka występuje zaburzenie mechanizmów naprawy DNA.
pembrolizumab
dostarlimab
Cel leczenia Nazwa nieprawidłowego elementu komórki Twojego raka, który wpływa na rozwój choroby nowotworowej.
Badania Nazwa badania, które powinno zostać wykonane w celu określenia czy w komórkach Twojego raka występuje mutacja wpływająca na rozwój choroby nowotworowej.
Leczenie Nazwa nieprawidłowego elementu komórki Twojego raka, który wpływa na rozwój choroby nowotworowej.
Niestabilność satelitarna
MSI Nazwa badania, które powinno zostać wykonane w celu określenia czy w komórkach Twojego raka występuje zaburzenie mechanizmów naprawy DNA.
pembrolizumab
dostarlimab

HER2

U KTÓRYCH PACJENTEK POWINNO SIĘ WYKONAĆ OZNACZENIE EKSPRESJI RECEPTORÓW ESTROGENOWYCH I PROGESTERONOWYCH? JAKIE MA TO ZNACZENIE?

Oznaczenie występowania (ekspresji) receptorów estrogenowych i progesteronowych na komórkach nowotworowych zalecane jest w przypadku:

  • choroby zaawansowanej – stopień zaawansowania III lub IV wg skali FIGO (gdy nowotwór wykracza poza macicę, jej trzon i szyjkę);  
  • choroby nawracającej; 
  • u kobiet pragnących zachować płodność z chorobą ograniczoną do trzonu macicy i o niskim histologicznym stopniu złośliwości (G1). 




Ocenę statusu receptorów ER i PgR wykonuje się w celu oszacowania odpowiedzi na leczenie hormonalne. W przypadku wyniku dodatniego lekarz może zdecydować o zastosowaniu terapii hormonalnej. 

Ważne!

U kobiet z rakiem trzonu macicy o niskim zaawansowaniu i złośliwości możliwe jest zastosowanie leczenia z intencją zachowania płodności.

Dopuszczalne jest włączenie hormonoterapii i jednoczesne zachowanie narządu rodnego. Lekarz wyjaśni Ci, jakie są możliwości w Twoim przypadku oraz opowie o wadach i zaletach takiego postępowania terapeutycznego.

Nadekspresja HER2

Mutacja w genie ERBB2 odpowiada za nieprawidłowe powielanie (amplifikację) białka HER2 i występuje w 17–33% przypadków raka trzonu macicy, głównie w raku surowiczym.  Ta zmiana genetyczna jest stosunkowo rzadka w typie I raka endometrium.  

Zwiększenie produkcji białka HER2 można zidentyfikować metodami immunohistochemicznymi (tzw. ocena ekspresji białka), a samą mutację ocenić za pomocą badania fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ (FISH).

U KTÓRYCH PACJENTEK POWINNO SIĘ WYKONAĆ OCENĘ EKSPRESJI BIAŁKA HER2 I JAKIE MA ONA ZNACZENIE?

Badanie immunohistochemiczne statusu białka HER2 powinno być rozważane w przypadku raka surowiczego trzonu macicy

Ekspresja białka HER2 oceniana jest według następujących kryteriów (patrz rozdział: Rak piersi): 

  • 0/1+ → wynik negatywny
  • 2+ → wynik niejednoznaczny, konieczne potwierdzenie badaniem FISH
  • 3+ → wynik pozytywny.




W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego możliwe jest zastosowanie leczenia trastuzumabem w skojarzeniu z paklitakselem i karboplatyną chorych z zaawansowanym lub nawrotowym surowiczym rakiem endometrium z nadekspresją białka HER2.

Geny MLH1, PMS2, MSH2, MSH6

Geny MLH1, PMS2, MSH2, MSH6 należą do grupy MMR – Mismath Repair, które są zaangażowane w naprawę błędów występujących podczas procesu replikacji DNA, biorą udział w wychwytywaniu i usuwaniu określonych typów mutacji indukowanych przez egzogenne i endogenne karcynogeny.

Mutacje w genach naprawy DNA (dMMR)

U KOGO POWINNO SIĘ WYKONAĆ BADANIE ZABURZENIA MECHANIZMÓW NAPRAWY NIEPRAWIDŁOWO SPAROWANYCH NUKLEOTYDÓW (mismatch repair deficient, dMMR)?
Mutacje w genach naprawy DNA (dMMR) mogą występować od 17% do nawet 33% przypadków nowotworów trzonu macicy. Badane są 4 geny – MLH1, PMS2, MSH2, MSH6. W przypadku stwierdzenia zaburzenia istnieje możliwość zastosowania immunoterapii z zastosowaniem leków:

  • pembrolizumab
  • dostarlimab 




ZESPÓŁ LYNCHA

Kobiety z zespołem dziedzicznego raka jelita grubego niezwiązanego z polipowatością (HNPCC), określanym też jako zespół Lyncha, mają zwiększone ryzyko wystąpienia nie tylko raka jelita, ale i raka endometrium, czy rzadziej innych nowotworów. Z powodu mutacji genu dochodzi u nich do powstania dziedzicznego zaburzenia. Około 5% pacjentek z rakiem trzonu macicy ma zespół Lyncha. Szacuje się, że ponad połowa kobiet z tym zespołem zachoruje na raka trzonu macicy w ciągu swojego życia. Dlatego tak ważne jest zidentyfikowanie tego zaburzenia genetycznego na jak najwcześniejszym etapie. Aby potwierdzić zespół Lyncha, konieczne jest wykonanie badań genetycznych z krwi żylnej, śliny lub wymazu, z których izolowany jest materiał DNA, badany następnie w kierunku mutacji w genach MMR. Na podstawie analizy materiału genetycznego z zastosowaniem metody sekwencjonowania następnej generacji (ang. Next Generation Sequencing, NGS) możliwe jest określenie sekwencji kodującej genów MLH1, MSH2, MSH6 i PMS2. 

Dla dociekliwych:

Na podstawie dokładnej analizy genetycznej raka endometrium zidentyfikowano cztery istotne klinicznie podgrupy molekularne. Wyróżniono:

grupę z mutacją genu POLE

grupę z wysoką niestabilnością mikrosatelitarną (MSI-high)

grupę z mutacją genu TP53

grupę bez specyficznego profilu molekularnego.

Podział na cztery grupy ma znaczenie prognostyczne. W zależności od wykrytych zmian genetycznych rokowanie pacjentki oraz decyzje dotyczące terapii mogą być odmienne. Według podziału na podgrupy molekularne raka endometrium można przyporządkować do następujących kategorii ryzyka: 

niskie ryzyko → raki z mutacją POLE

pośrednie ryzyko → raki MSI-high lub brak specyficznego profilu molekularnego

wysokie ryzyko → raki z mutacją TP53.

U KOGO POWINNO SIĘ WYKONAĆ BADANIE GENU POLE?

Mutacje genu POLE są czynnikiem prognostycznym w rakach trzonu macicy. Występują z częstością 6–12% w przypadku raku trzonu macicy.

U KOGO POWINNO SIĘ WYKONAĆ BADANIE GENU TP53?

Zaburzenia dotyczące TP53 mają związek z występowaniem szeregu nowotworów, w tym raka endometrium. Anomalie dotyczące zarówno TP53, jak i p53, mogą inicjować proces nowotworzenia w obrębie endometrium, są powiązane z II typem oraz niskozróżnicowanymi postaciami carcinoma endometrii. 

Pacjentki z chorobą niskiego, czy pośredniego ryzyka mogą mieć m.in. zaproponowaną immunoterapię. Natomiast nowotwory wysokiego ryzyka powinny być leczone bardzo agresywnie.

Niestabilność satelitarna

U KOGO POWINNO SIĘ WYKONAĆ OCENĘ NIESTABILNOŚCI MIKROSATELITARNEJ (MICROSATELLITE INSTABILITY, MSI) I NA CZYM TO BADANIE POLEGA?

Ocena niestabilności mikrosatelitarnej powinna być przeprowadzana u wszystkich pacjentek z rakiem trzonu macicy. Najczęściej wykonywana jest metodą immunohistochemiczną na tkance nowotworowej. Oceny dokonuje lekarz patomorfolog, który na podstawie powyższych markerów kwalifikuje guz jako: 

  • MSI-high (z wysoką niestabilnością mikrosatelitarną),
  • MSI-low (z niską niestabilnością mikrosatelitarną),
  • MSS (o stabilności mikrosatelitarnej).




MSI

JAKIE ZNACZENIE MA OZNACZENIE NIESTABILNOŚCI MIKROSATELITARNEJ?

  • prognostyczne → raki MSI-high zazwyczaj mają lepsze rokowanie (patrz część “Dla dociekliwych”);
  • ocena prawdopodobieństwa występowania zespołu Lyncha → występuje on częściej w przypadku raków MSI-high; 
  • ocena odpowiedzi na leczenie → raki MSI-high są podatne na leczenie immunoterapią  z zastosowaniem leków:
    • pembrolizumab
    • dostarlimab




Badanie niestabilności mikrosatelitarnej jest ważne ze względu na ocenę ryzyka zachorowania na nowotwory ze spektrum zespołu Lyncha, a także możliwość przekazania predyspozycji genetycznych potomstwu. Zapytaj swojego lekarza o kwalifikację do tego badania.

Dołącz do nas!

Tu znajdzie przygotowane specjalnie dla Ciebie darmowe wsparcie w zmaganiach z rakiem!